Задайте запитання експертові

Чи шкідлива пальмова олія, про застосування якої в харчовій промисловості зараз так багато говорять?

 

Коментарі експертів
Олександр Петрович Чагаровський Олександр Петрович Чагаровський, Доктор технічних наук, професор кафедри молока і сушіння харчових продуктів Одеської національної академії харчових технологій (ОНАХТ).

Сама по собі пальмова олія не шкідлива. Але справа в тому, що більшість тих поставок, які надходять в Україну, не контролюється на вміст трансізомерних жирних кислот. А саме вміст цих кислот визначає – чи ця олія є безпечною, чи ні. Належного контролю при завезенні в країну немає, тому я не виключаю, що деякі молоковмісні продукти можуть мати у своєму складі досить велику кількість трансізомерних жирних кислот. А оскільки для сьогоднішнього бізнесу проблеми моралі важать мало і він найбільше дбає про надприбутки, то, відповідно, використання дешевої пальмової олії із сумнівними характеристиками є привабливим для деяких (не всіх, звичайно) виробників.

Взагалі, саме по собі використання пальмової олії харчовиками - то абсолютно нормальна практика, яка дозволяє здешевити виробництво. В умовах, коли населення збідніло, промисловість шукає способів задоволення попиту тієї категорії покупців, яка не може собі дозволити купувати дорогі продукти. Саме в умовах кризи у нас почалося виробництво, наприклад, сметани з використанням рослинного, в тому числі і пальмового, жиру. В даному випадку я маю на увазі звичайний неперероблений рослинний жир, без трансізомерів.

Це правильно, що піднімається питання про пальмову олію. Люди повинні мати інформацію. Щодо самої проблеми, то мені здається, що тут саме основне – налагодити чіткий контроль того, що завозиться в країну. Крім того, потрібний також контроль на тих українських жиропереробних підприємствах, які піддають олію (в тому числі і ввезену пальмову) певній обробці, щоб отримати продукт, близький за фізико-хімічними показниками до молочного жиру. Наприклад, точка кристалізації у переробленої олії стає більш близькою до точки кристалізації молочного жиру, і такий продукт вже може бути використаний у технологічних процесах, прийнятих у молокопереробній промисловості.

Я не є фахівцем з гігієни харчування і не можу навести цифр, але знаю, що  існують певні обмеження по вмісту трансізомерів у продуктах, що отримують в результаті переробки пальмової олії, тому що трансізомерні жирні кислоти, по суті, є каталізаторами онкозахворювань. Всі ці питання у світі давно досліджені і допустимі межі вмісту трансізомерів відомі. Ми повинні просто ввести у себе відповідні норми і  - головне - їх дотримуватися. Можливо, тоді і тривалість життя наших людей трохи збільшиться.

Мушу сказати, що у нас в країні пальмова олія використовується у виробництві вже років з 10. Почалося все з її додавання при виробництві масла, причому виробник цього не вказував на етикетці. Саме так почалося виробництво того продукту, який зараз ми знаємо як „спред”. А тоді писали, наприклад: „Масло селянське особливе”. Деякі недобросовісні виробники і зараз продовжують використовувати рослинні жири і при цьому не інформують про це споживача, тобто, у маркуванні продукту про використання цих жирів не згадується.

Додавання рослинних жирів практикується не тільки у нас, і не тільки для здешевлення продукції. В Європі це почалося раніше, років 15 тому. На наших полицях теж є імпортні молокопродукти з вмістом рослинних жирів. Нічого поганого в цьому немає, просто рослинний жир повинен використовуватися якісний і його наявність у продукті вказуватися на етикетці. А це вже справа смаку покупця – купувати такий продукт, чи вибрати якийсь інший.

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info