Проблема дефіциту молока у харчуванні наших дітей існує

Олег Геннадійович Шадрін, доктор медичних наук, професор, занепокоєний змінами, які відбулися у харчуванні дітей за останні роки.

- Пане Шадрін, Ви протягом років спостерігаєте дітей, що мають проблеми зі здоров’ям, пов’язані з неправильним харчуванням.  Що б Ви могли сказати стосовно того, як відбивається зміна стереотипів харчування у сучасних українських сімях на здоровї дітей?

Я б сказав, що у мене ця ситуація викликає велике занепокоєння. Протягом останніх років  спостерігається очевидне падіння споживання молока саме дітьми. Можу навести дані однієї дослідницької компанії, які стосуються споживання молока міськими дітьми: воно зараз в середньому становить 81-90 мл на добу. Нагадаю, що добова норма, встановлена Міністерством охорони здоров’я України для питного молока є такою: 450-500 мл для дітей віком від 1 до 1,5 років та 400-450 мл для вікової групи 1,5 – 3 роки.  Така невідповідність реального споживання нормам не може не турбувати. Можу ще додати, що, як не дивно, але навіть у сільській місцевості споживання молока дітьми складає 76% від норми.

- Які ж наслідки? Як це відбивається на стані дитячого здоров’я?

Власне, для всіх медиків очевидно, що останніми роками негативні тенденції у стані здоров’я дітей всіх вікових груп поглиблюються. Зростає загальна захворюваність, стає більше дітей з хронічними патологіями. Це не просто спостереження. Про це свідчать дані, які регулярно отримує Міністерство охорони здоров’я зі звітності медичних закладів. Особливо турбує те, що за цими даними, стан здоров’я дітей особливо помітно погіршується протягом років навчання. І це можна зрозуміти. Ті навантаження, яких зазнають діти у сучасній школі, стреси, неправильний режим харчування, підпорядкований режиму навчання та позашкільних занять, а особливо – незбалансованість харчування та якість продуктів, призводять до зниження резистентності та адаптаційно-компенсаторних резервів та зростання захворюваності школярів за рахунок аліментарно-залежної патології.

- Не могли б Ви розповісти більш детально про зв’язок вживання молока і стану здоров’я дитини?

Я думаю, що ніхто не сумнівається в тому, що саме для дітей молоко є продуктом номер один серед інших, продуктом повноцінним і адекватним в біологічному відношенні. В залежності від віку, в процентному відношенні до загальної калорійності дитячого раціону, питома вага молока в дитячому харчуванні становить  45% (діти 6-7 років), 40% (8-9 років), 34% (10-12 років).

Молоко – це, у першу чергу, природне джерело енергії, кальцію, інших життєво необхідних елементів, мінералів і вітамінів. Вживання молочних продуктів - запорука нормальної роботи травної системи та кишечника. Медикам відомо, що саме здорова травна система забезпечує 70% сили імунітету.  У цьому сенсі кисломолочні продукти мають особливо важливе значення для збереження здоров’я  в цілому та запобігання виникненню аліментарно-залежних захворювань.

- Чи можете Ви навести приклади – якими можуть бути наслідки недостатнього споживання молока?

Чому ж ні? Прикладів багато. Це може бути, приміром, гіпокальцемія. За даними дослідження ДУ «ІПАГ АМН України», що проводилося у 2008 році, гіпокальцемія спостерігалася у 60,2-80,6% обстежуваних дітей та підлітків. А підтримка гомеостазу кальцію в дитячому організмі важлива не тільки для забезпечення росту, але й для побудови кісткової тканини. Відомо, що кальцій в організмі не утворюється, ми залежимо від його надходження з продуктами харчування. Організм використовує кальцій для формування скелету і м’язової тканини, він є важливим для нормального розвитку і функціонування залоз внутрішньої секреції, продукування гормонів, побудови нервових клітин, в тому числі головного мозку. 86% кісткової маси формується у дитячому і підлітковому віці, тому зрозуміло, що споживання молока є необхідним у першу чергу для дітей. Добова потреба кальцію у дітей віком 7-10 років становить 1200 мг, 11-13 років – 1500 мг, а 14-17 років – 1400 мг. Для дорослих цей показник 800-1100 мг.

Можу навести ще один приклад за даними наших російських колег. Ці дані свідчать, що серед практично здорових дітей від 5 до 16 років зниження кісткової мінералізації різного ступеня має місце у 10-30% обстежених, причому частіше у підлітків.  Зменшення кісткової маси відмічається у кожної третьої дитини при зниженій м’язовій масі та прискореному темпі росту. Ці дані підтверджуються й іншими дослідженнями, за якими максимальна кількість переломів припадає саме на вікові категорії 5-7 та 13-14 років, тобто періоди збільшення довжини тіла на фоні недостатнього накопичення вікової кісткової маси.

- Якими ще можуть бути наслідки гіпокальцемії?

Це патології кістково-м’язової системи - остеопороз, остеопенія та карієс зубів, хвороби серцево судинної та травної систем. Це проблеми нігтів і волосся, затримка темпів росту, зниження працездатності і пам’яті, швидка втомлюваність, в тяжких випадках – судоми та підвищена кровоточивість, а також зміни психіки –роздратованість та гіперзбудливість.

- З нестачею кальцію зрозуміло. А як стосовно жирів?

А про жири відомо, що вони на 50% забезпечують енергетичні потреби дитини, причому в організмі вони виконують як енергетичну, так і пластичну функції. Вони є обов’язковою частиною таких клітинних структур, як цитоплазма, ядро і мембрана, основною складовою статевих гормонів.  Жири слугують розчинниками вітамінів А і Dі забезпечують їх оптимальне засвоєння.  Недостатність молочних жирів в дитячому харчуванні впливає на імунобіологічні властивості організму і інтенсивність пластичного обміну. Забезпечення дитячого організму вітамінами А і Dзадовольняється, головним чином, за рахунок вершкового масла, молока, вершків та інших молочних продуктів. І це тільки деякі дані, що демонструють важливість молока і молочних продуктів для здоров’я дітей та підлітків

- Які поради Ви могли б дати батькам стосовно харчування дітей?

На мою думку, бітьки повинні пам’ятати, що молоко в харчуванні дітей – це та їжа, яка містить всі необхідні інгредієнти в оптимальному співвідношенні, воно найповніше задовольняє потреби інтенсивного росту дитини.  Дефекти харчування в шкільному віці негативно впливають на когнітивні функції організму: у дітей знижується здатність до навчання, погіршується пам’ять, підвищується втомлюваність. І хоча, з наукової точки зору, важко виділити вплив саме «молочного» фактору серед інших харчових продуктів, але багаторічні спостереження та наукові дослідження харчування населення взагалі доводять беззаперечну цінність молока і молокопродуктів. Доведено, наприклад, необхідність вживання кисломолочних продуктів для укріплення імунітету завдяки їх корисному впливу на роботу кишечника і нормалізацію його мікрофлори.

- На початку нашої розмови Ви згадали, що стан здоровя дітей особливо помітно погіршується протягом років навчання. Як, на Вашу думку, можна покращити ситуацію?           

Я б сказав, що ті проблеми зі здоров’ям, які ми зараз спостерігаємо у школярів, вимагають негайного вирішення та відновлення того підходу, який багато років тому використовувався у наших школах. Я маю на увазі обов’язкове щоденне та безкоштовне забезпечення школярів молоком. Не можу сказати, що в цьому напрямку нічого не робиться взагалі, але, на жаль, підходи, які використовуються –не є системними і такими, які могли б впливати на ситуацію на національному рівні.

Нагадаю: 200 мл молока містить до 16% жиру та білку і до 40% добової норми кальцію, а також вітаміни, що так необхідні нашим дітям. Самі робіть висновки – чи варто подбати про те, щоб щоденна склянка молока хоча б у школі стала для дитини звичною.

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info