Молоковмісні продукти

22 квітня 2016

чому потрібен закон про молоковмісні продукти

З розвитком сучасних технологій виробництва харчової продукції поряд з традиційними молочними продуктами на полицях торгових мереж з’явилися дуже схожі з ними продукти, які, однак, не мають відповідної харчової цінності – продукти з невластивими раніше добавками: немолочними жирами, штучними барвниками та іншими інгредієнтами і складниками, що додаються для зменшення собівартості продукції. Це, так звані, молоковмісні продукти. При цьому вони реалізуються разом із звичайними молочними продуктами та мають маркетингові назви-запозичення типу: «молочний продукт», «сирний продукт», «сметанка», «сирочок», і при цьому незначно відрізняються за ціною.

Часто такі назви та маркування заводять в оману споживачів, і відрізними молочний продукт від молоковмісного досить важко. По факту, порушуються право споживача щодо отримання необхідної достовірної інформації для здійснення вільного вибору продукції відповідно до їх потреб.

Крім того на ринку  порушуються правила добросовісної конкуренції між виробниками традиційних й інших молочних продуктів та тими, які у виробництві використовують більш дешеві замінники складових молока.

Тому за ініціативи Асоціації виробників молока та Всеукраїнської Аграрної Ради був розроблений законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про молоко та молочні продукти» (щодо молоковмісних продуктів)» (реєстр.№3043-1 від 23.09.2015), яким передбачається ввести поняття “молоковмісний продукт”, встановити особливі вимоги щодо маркування і реалізації  молоковмісних продуктів, а також передбачити відповідальність за порушення цих вимог.  

Відповідно до законопроекту, у виробництві молочних продуктів забороняється використання жирів і білків немолочного походження, а у виробництві традиційних молочних продуктів – ще й будь-яких стабілізаторів та консервантів. У виробництві молоковмісних продуктів забороняється додавання сировини немолочного походження, яка замінює молочний жир більш ніж на 50 відсотків (масова частка якої становить більше 50 відсотків у жировій фазі продукту).

Особливого значення у законопроекті має маркування та розташування на полицях магазинів молочних та молоковмісних продуктів.

Про маркування. На молоковмісних продуктів обов’язково має бути напис: «Молоковмісний продукт. Містить жири немолочного походження». Розмір шрифту такого тексту має становити не менше 80 відсотків найбільшого розміру шрифту тексту основної назви такого продукту або знака для товарів і послуг».

Про розміщення. Місця розміщення (секції, стелажі, прилавки) молоковмісних продуктів мають бути позначені текстом такого змісту: «Молоковмісні продукти. Містять жири немолочного походження».

За порушення особливих вимог до маркування молочних та молоковмісних продуктів буде накладатися штраф на виробника у розмірі 100 % вартості виробленої або одержаної для реалізації партії відповідної продукції.

Також за порушення умов розміщення продуктів будуть відповідати як виробники молочних та молоковмісних продуктів, так і реалізатори даної продукції. На них накладатиметься штраф у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат.  

Ще одним важливим моментом є те, що передбачені законопроектом положення концептуально узгоджуються з підходами, передбаченими законодавством ЄС, у якому визначені вимоги до реалізації молока та молочних продуктів. А також передбачено, що держави-члени повинні вжити заходів для інформування споживачів про характер та склад відповідних продуктів, у тих випадках, коли відсутність такої інформації може спричинити введення споживача в оману.

Тому у прийнятті даного законопроекту повинні бути зацікавленими не лише споживачі, а й керівництво держави.

 

Категорії:   
Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока