Дошкільнята

Після памперсів, сосок і хронічного недосипання мами дитина нарешті вчиться ходити, говорити і потребує ширшого спілкування. Починається період інтенсивного розвитку різноманітних навичок та вмінь, цікавості до оточуючого світу, в тому числі і до їжі. Формуються харчові вподобання. Діти продовжують рости, і хоча у їх ньому раціоні з’являється маса інших продуктів, потреба у молочному не зменшується

 
 
Скільки кальцію потрібує дитина у дошкільному віці?
 
У дошкільному віці добова потреба в кальції не така висока, як у підлітків (1200 мг), але вже більша, ніж у новонародженої дитини (400 мг), і складає 600 мг.  Незалежно від того, чи дитина «домашня» чи «дитсадкова», саме батьки повинні слідкувати за тим, щоб вона харчувалася відповідно до свого віку і отримувала всі необхідні для розвитку поживні речовини. Адже в цьому віці закладаються харчові звички й уподобання.  
 
Харчування повинно бути збалансованим (тобто містити всі необхідні поживні речовини у певних пропорціях) і забезпечувати енергетичні потреби дитини. Крім того, їжа має бути смачною і привабливою на вигляд, щоб приносити задоволення.
 
Треба пам'ятати, що на другому році життя в організмі дитини відбуваються суттєві зміни в системі травлення: формуються слинні залози, прорізуються молочні зуби (моляри та ікла), збільшується об'єм шлунка. Продовжують формуватися печінка та підшлункові залози (тому виробляється недостатньо ферментів). Можливості шлунково-кишкової системи обмежені, при цьому апетит, як правило, нестабільний. Усе це потрібно враховувати, особливо якщо плануєте віддавати дитину у садочок, де є певний режим харчування, який часто відрізняється від домашнього. 
 
Ще раз нагадаємо, що фосфорно-кальцієвий обмін в організмі дитини також залежить від того, як харчувалася мама під час вагітності, чи достатньо було в її раціоні білку, кальцію, фосфору, вітамінів D, B1, B2 і B6.  
 
 
Чому саме молочні продукти  найважливіше джерело кальцію для малечі?
 
Кальцій, як відомо, входить до складу багатьох продуктів (хліб, крупи, овочі, м’ясо і т.д.), але найбільше його джерело — молоко і молочні продукти. Без кальцію неможливі процеси ділення клітин і синтез білку.  Разом із фосфором та білком кальцій є основою кісткової тканини і найважливішим компонентом, який визначає роботу системи згортання крові. Якщо організм недоотримує кальцію, дуже швидко розладнується весь процес обміну речовин.
 
Також важливо, наскільки добре кальцій засвоюється. Є чимало речовин, які можуть знижувати всмоктування кальцію в кишечнику дитини. Це харчові волокна (в овочах, фруктах і крупах), фітин (у зернових продуктах), фосфати (у рибі і м’ясних продуктах), а також щавелева кислота (у щавелі, шпинаті, какао і шоколаді). Кофеїн, який містять деякі напої, збільшує виведення кальцію з сечею. А от молочний цукор  лактоза  істотно підвищує його засвоєння. Саме тому варто старатися, щоб дитина отримувала молоко і молочні продукти в потрібній кількості.
 
В організмі кальцій всмоктується за допомогою специфічного білку кальцитропіну, синтез якого регулює вітамін D. Денну норму цього вітаміну містить 1 л парного молока, або ж вона виробляється в організмі за 3060 хв. перебування на сонці. Дефіцит вітаміну D призводить до порушення фосфорно-кальцієвого обміну у печінці, нирках і кишечнику. Це знижує засвоюваність кальцію.
 
Говорячи про зовсім маленьких, вважають, що найкраще кальцій засвоюється з грудного молока, хоча там його порівняно небагато (1834 мг на 100 г). Таким чином, за добу з 750 мл грудного молока діти отримують в середньому від 135 до 255 мг кальцію, з якого організм засвоює приблизно 66%. Малеча, що перебуває на штучному вигодовуванні, може отримувати більші дози, проте засвоює не більше 50%.  
 
Для дошкільнят нині існує дуже багато харчових спокус. Їхні дідусі та бабусі свого часу раділи червоному базарному льодянику на дерев’яній паличці, батьки в дитинстві мріяли про апельсинову жуйку, що тільки-но з’явилася в кіосках. Сьогодні ж усіх цих принад настільки багато, що відтягнути малюка від вітрини  завдання не з легких. Яка з матерів зможе довго витримувати сльози донечки чи синочка, що просять купити некорисне, але яскраве "щось" з милими звірятками або героями улюблених мультиків на обкладинці? 
 
І знову наголошуємо  — саме ви вирішуєте, що їстиме ваша дитина. Вже у перші роки життя свого малюка, вибираючи для нього їжу, ви визначаєте, чи буде він легко вчитися, швидко бігати і радіти життю, чи сидіти в чергах у поліклініці і проводити канікули в оздоровчих санаторіях.
 

 

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info