Кисломолочні продукти

Кисломолочні  продукти  особливо цінні молочні продукти, які виготовляють шляхом ферментації лактози різними видами молочнокислих бактерій. Залежно від характеру зброджування лактози увесь асортимент кисломолочних продуктів поділяють на дві групи:  

1) молочнокислого бродіння  простокваша, йогурт, ацидофілін, кисломолочний сир, сметана;

2) мішаного бродіння (молочнокислого і спиртового)  кефір, кумис, айран тощо.

Кисломолочні  продукти містять живі мікроорганізми, які сприяють нормальній роботі кишечника, пригнічують діяльність гнилісних мікроорганізмів, збагачують організм вітамінами групи В та природними антибіотиками. Вони засвоюються швидше, ніж молоко. Їх використовують при різних захворюваннях шлунково-кишечного тракту (дисбактеріозі, гастриті із зниженою секрецією, коліті тощо). Кисломолочні продукти мають приємний, злегка освіжаючий смак, збуджують апетит і тим самим поліпшують загальний стан організму. Отримані шляхом змішаного бродіння, вони збагачені незначною кількістю спирту і вуглекислоти, а тому покращують роботу дихального та судинного центрів, злегка збуджують центральну нервову систему.

Кисломолочна продукція має дуже давню історію. Багато століть тому на Близькому Сході, в Закавказзі, у Стародавньому Римі та Греції, а також у Стародавній Індії споживали кисломолочні напої, виготовлені з овечого, коров'ячого і ослячого молока.

Гомер у своїй безсмертній «Одіссеї» описав, як головний герой і його супутники знайшли в печері циклопа Поліфема відра, наповнені густим кислим молоком.


Почавши займатись скотарством, люди помітили, що кисле молоко зберігається довше, має освіжаючий і приємний смак. Згодом  переконалися, що воно сприятливо впливає на організм. Через століття дійшло до нас індійське прислів'я: «Хто п'є кисле молоко, той і проживе довго».

У різних народів з часом з'явилася своя національна кисломолочна продукція: варенець і кисляк — у росіян, ряжанка — в українців, мацун — у вірменів, мацоні — у грузинів, чал — у туркменів, курунга — в народів Північно-Східної Азії, кефір і айран — у народів Північного Кавказу, кумис — у башкирів і татар, лебен — у єгиптян, ягурт — у болгар, греків, тюрків та румунів, погрібне молоко — у народів Північної Європи.

Проте, перш ніж винайшли причину «чарівного» перетворення молока у кисломолочні продукти, пройшло не одне тисячоліття.

Кисломолочні бактерії розщеплюють казеїн (основний білок молока) на амінокислоти і пептиди, які є менш алергенними і набагато легше засвоюються організмом. Крім того, лактобактерії виробляють фермент,  що сприяє засвоєнню молочного цукру.

Кисломолочні продукти вважають їжею для росту, адже вони містить велику кількість кальцію і повноцінного білку. Причому кальцій у їхньому складі знаходиться в оптимальному співвідношенні з іншими мікро- і макроелементами, що дозволяє оргаізму дитини максимально його засвоювати. Дефіцит кальцію в раціоні може привести до затримки росту, карієсу, порушення формування зубів і кісток, підвищеної нервової збудливості, підвищення артеріального тиску і порушення роботи серця. А під час вагітності дефіцит цього елементу може привести до остеопорозу (зниження щільності кісток), адже з організму майбутньої матері кальцій відкладається в кісткову тканину дитини.

Одна з головних переваг кисломолочних продуктів  вони містять біфідобактерії, які пригнічують розвиток гнильних і хвороботворних мікроорганізмів, що населяють наш кишечник та поступово отруюють наш організм продуктами бродіння і гниття (індолом, фенолом, аміаком, скатолом тощо). Після одного-двох тижнів споживання кисломолочних продуктів із сечі зникають індольні і фенольні сполуки. Крім того, кисломолочні продукти відновлюють природну мікрофлору кишечника, сприяють нормалізації фізіологічних функцій організму і біохімічних реакцій у ньому. Вони забезпечують нас корисними біологічно активними мікроелементами (амінокислотами, вітамінами, пептидами і іншими модулінами).

Приймаючи антибіотики, обов'язково споживайте кисломолочні продукти, оскільки вони істотно зменшують  згубну дію цих речовин на корисні мікроорганізми в кишечнику. До переваг кисломолочних продуктів також відносять стимулювання імунітету, підвищення протиінфекційної стійкості та протиалергенну дію.

 

Кефір

 

Сметана

 

Ряжанка

 

Кисле молоко

 

Ацидофілін

 

Йогурт

 

Айран

 

Кумис

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока