Лактазна недостатність

Чи є за чутками про шкідливість молока для дорослих щось справді варте нашої уваги? Так, є. Жонглювання такими термінами, як „лактазна недостатність”, що надає заявам про шкідливість молока начебто наукового підґрунтя. Давайте розберемося.

 

У медичних виданнях пишуть, що, загалом, здатність людського організму засвоювати молочний цукор  лактозу  зникає у віці 310 років. Деякі джерела називать граничний вже перший рік життя. Зміни в засвоєнні лактози зумовлені тим, що у кишечнику більше не виробляється фермент лактаза, який відповідає за розщеплення лактози на глюкозу і галактозу, що засвоюються нашим організмом (звідси і термін «лактазна недостатність»). Разом із тим, у частини людей, які в основному належать до європейських народів, вироблення лактази не припиняється і у дорослому віці. Ця риса обумовлена генетично, вона успадковується і залежить від етнічної приналежності особи. 
 
Зниження або припинення вироблення ферменту лактази зветься «лактазна недостатність». До речі, крім генетично обумовлених, існують також і набуті причини проблем із цим ферментом, наприклад, розвиток хвороб шлунково-кишкового тракту. 
 
Чим особливі люди з лактазною недостатністю? 
 
Практично, у людини з нестачею ферменту лактази після споживання певної кількості молока можуть з’являтися неприємні відчуття  печія, здуття живота, іноді діарея. Реакція на різні молочні продукти неоднакова, оскільки вміст лактози у них теж варіюється. Найбільше лактози у згущеному молоці, а у кисломолочних продуктах  йогуртах, сироватці та ацидофіліні  її рівень значно менший. Крім того, лактозу містить й інших продукти  кондитерські, м’ясні тощо.  
 
Хто має більший шанс потрапити до групи «лактазонедостатніх»?
 
Як уже згадувалося, лактазна недостатність залежить від етнічної приналежності. Тобто, чи потрапить людина до групи тих, кому потрібно обережно поводитися з молоком, чи ні, залежить від її предків. Найбільше „лактазонедостатніх” у Східній Азії (до 100%), серед українців таких лише до 10%. Для жителів Росії ця цифра варіюється від 17% (для росіян) до 80% (для осіб мордовської національності, які заселяють територію Росії). Тим, кого цікавлять подробиці, радимо почитати американське медичне видання American Journal of Clinical Nutrition.
 
Ще декілька років тому ніхто не згадував про проблему лактазної недостатності та її зв’язок з етнічною приналежністю. Це питання постало після звітів місій ООН, що робили спроби нагодувати населення голодного африканського континенту, зокрема і молочними продуктами. У результаті помітили, що різнні народи неоднаково  сприймають молоко.
 
Перші місії зіштовхнулися з масовими діареями та іншими неприємними симптомами, що супроводжували впровадження молочних продуктів у раціон африканців. Спробували з'ясувати причини. Наприклад, проблеми зі шлунком повязували з тим, що місцеве населення не вміє готувати молочне. І тільки згодом за вивчення проблеми взялися науковці. Нині опубліковано безліч розвідок на цю тему, зокрема в таких серйозних виданнях, як American Journal of Clinical Nutrition, публікаціях National Institutes of Health (NIH) тощох. Самі дослідження дуже складні та дорогі, оскільки потребують симбіозу кількох наук, включаючи медицину, археологію, фізичну антропологію, а також наук, що вивчають міграції популяцій, змішування рас тощо. Мабуть, через це в  Україні такі дослдження і не проводилися.
 
Тести на толерантність до лактози
 
Як свідчать численні публікації, сприйняття молочних страв людиною визначається не тільки генетикою та продукуванням організмом ферменту лактази як такого, а і кількістю спожитої лактози. Безпечна добова доза молочного цукру для дорослого —  40 г (для дітей інші показники). 
 
Будь-хто може зробити тест на толерантність до лактози. Все дуже просто. Людина повинна випити натщесерце рідину, що містить певну кількість цього мікроелемента. За дві години до цього лікарі визначають рівень глюкози в крові пацієнта, що показує здатність його організму засвоювати лактозу. Вважається нормою, коли лактозу, що потрапила у шлунково-кишечний тракт, розщеплює фермент лактаза на глюкозу і галактози. Остання теж перетворюється печінкою в глюкозу, і вже тоді надходить у кровоток і впливає на показник глюкози в крові. Якщо засвоєння лактози порушено, рівень глюкози крові не досягає контрольних показників. У такий спосіб підтверджують діагноз лактазної недостатності. Проте це тільки один з існуючих способів. 
 
Лікарі, з якими ми консультувалися, говорять  про те, що неприємні симптоми після споживання молока не обов’язково свідчать про недостатність лактази. Як правило, коли людина досягає певного віку, вона вже має „букет” захворювань шлунково-кишечного тракту, для яких характерне пошкодження слизової оболонки кишечника.  Саме це порушує продукування ферменту лактази, а не вроджена лактазонедостатність. У хворих, які мають такі проблеми, молоко може спричиняти здуття, печію тощо. Якщо вилікувати хворобу, то й неприємної реакції на молоко не буде.
 
Лікарі-гастроентерологи, які розуміють цінність молока для нашого здоров’я, не радять виключати молочні продукти з раціону, навіть у разі недостатності ферменту лактази. Для цього необхідно визначити з лікарем дозволені продукти і їх добову норму. Адже без молока організм втрачає можливісті отримувати життєво необхідні елементи, що може тільки поглибити проблеми зі здоров'ям. 
 

 

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info