Молоко в школі

Лікарі свідчать, що здоров’я дітей шкільного віку дуже страждає, і в першу чергу від напруженого навчання. Великі навантаження та малорухливий спосіб життя призводять до того, що, по-перше, режим харчування у школярів вельми умовний і далекий від здорового. По-друге, те, що вони їдять, найчастіше не має жодного відношення до того, що повинен отримувати дитячий організм, який росте і розвивається. Тому й частішають випадки хвороб, пов’язаних з харчуванням і нестачею в організмі  елементів,необхідних для дитині. 

Здавалося б, ці проблеми повинні більше стосуватися учнів міських шкіл, «далеких» від натуральних продуктів, природи та  фізичної праці, що є невід'ємною складовою сільського життя. Але, виявляється, це не так.
 
Дитячі гастроентерологи, спостерігаючи за станом здоров’я своїх пацієнтів, говорять, що вони не бачать великої різниці між здоров’ям міських та сільських школярів. Сільські діти, які начебто ростуть в екологічно сприятливіших умовах і харчуються натуральними продуктами, на їхню думку, потерпають від одноманітності і незбалансованості харчування і потрапляють до лікарні з проблемами схожими на ті, від яких страждають і міські діти. Крім того, зараз кожний сільський магазин пропонує ті ж „ласощі” — сухарики та чіпси, що й міські кіоски. А деякі сільські діти, як не дивно, взагалі ніколи не бачили теляти, не кажучи вже про регулярну можливість пити молоко «з-під корови».
 
Програма, яка була колись державною...
 
За часів коли ще не було паперової упаковки і молоко продавалося або „на розлив”, або у скляних пляшках, молодші школярі щодня отримували його у школі (у скляній тарі по 250 г). За тим, щоб учні випили молоко, слідкували вчителі. Коли у 60-ті роки з’явилися паперові пакети, деякий час діти отримували корисний продукт вже в новій упаковці. З того часу виникло набагато більше технологічних можливостей для підтримки цієї потрібної і розумної традиції (зокрема технологія зручного та надійного асептичного пакування та швидкої доставки до шкіл). Але на якомусь етапі програму «Шкільного молока» припинили. Нині в Україні вона існує вибірково: в окремих регіонах, у деяких школах. Підтримують цей проект або крупні компанії, або ентузіасти-меценати, які розуміють, наскільки важливе молоко для дитини. А діючої програми „Шкільне молоко” державного рівня в Україні, на жаль, ще й  досі немає. 
 
Гіпокальцемія та її сумні наслідки
 
Саме на шкільний вік припадає період бурхливого розвитку і росту дитячого організму. У цей час молоко і молочні продукти повинні складати приблизно 40% (для дітей 8-9 років) та 34% (10-12 років) від усього раціну школярів. Адже ці продукти є природним джерелом кальцію та інших життєво необхідних елементів, мінералів і вітамінів. Медики стверджують, що саме здорова травна система забезпечує 70% імунітету.  
 
У 2008-му році Інститут педіатрії, акушерства та гінекології Академії медичних наук України провів дослідження, яке виявило, що у  60,280,6% обстежених дітей та підлітків стостерігається гіпокальцемія.
 
Що це означає? По-перше, проблеми росту і розвитку кісткової тканини. Ці дані підтверджують результати інших досліджень, за якими максимальна кількість переломів припадає саме на вікові категорії 57 та 1314 років, тобто періоди збільшення довжини тіла на фоні недостатнього накопичення вікової кісткової маси. Для попередження переломів і травм дітей не можна й не потрібно втримувати від бігу, стрибків та інших фізичних вправ. Та це й неможливо! Краще подбати про те, щоб зміцнити їхні кістки і підтримати нормальний ріст і розвиток.
 
Відомо, що кальцій в організмі не утворюється. Ми залежимо від продуктів харчування, що його постачають. Разом із тим, кальцій важливий не тільки для формування скелету і м’язової тканини, але й для нормального розвитку і функціонування залоз внутрішньої секреції, продукування гормонів, побудови нервових клітин, в тому числі головного мозку. Зважаючи на те, що 86% кісткової маси формується у дитячому і підлітковому віці, стає зрозумілим, що споживання молока необхідне для дітей. 
 
Добова потреба кальцію у дітей віком 710 років становить 1200 мг, 1113 років  1500 мг, а 1417 років 1400 мг. Для дорослих цей показник 8001100 мг. 
 
Якими можуть бути наслідки гіпокальцемії? Це остеопороз, остеопенія, карієс зубів; це захворювання серцево-судинної та травної систем, це проблеми нігтів і волосся, затримка темпів росту, зниження працездатності і пам’яті, швидка втомлюваність, у тяжких випадках  судоми та підвищена кровоточивість, а також зміни психіки: роздратованість та гіперзбудливість.
 
 
Жири у харчуванні школярів
 
Кальцій, безперечно, не єдиний важливий елемент, що входить до складу молока. Важливу роль відіграють і жири. Саме вони на 50% забезпечують енергетичні потреби дитини. В організмі жири виконують як енергетичну, так і пластичну функції. Вони є обов’язковим елементом таких клітинних структур, як цитоплазма, ядро і мембрана, основною складовою статевих гормонів. Жири слугують розчинниками вітамінів А і D, забезпечують їх оптимальне засвоєння.  Недостатність молочних жирів в дитячому харчуванні впливає на імунобіологічні властивості організму і інтенсивність пластичного обміну. Задовольнити потребу  організму дитини у вітамінами А і D можна, головним чином, за рахунок вершкового масла, молока, вершків та інших молочних продуктів. Якщо харчування учнів не збалансоване, знижується здатність до навчання, погіршується пам’ять, підвищується втомлюваність.
 
Поспостерігайте за виглядом і поведінкою своїх дітей та зробіть крок у сторону молока. Можливо, це допоможе уникнути лікарів! 

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока