Сир «Гауда»

«Гауда»  один із найдавніших та найпоширеніших у світі твердих голландських сирів, який виготовляють виключно з коров'ячого молока. Він сонячно-жовтого кольору, з великою кількістю дрібних дірочок. «Гауда» має фруктовий, іноді вершковий смак з горіховим присмаком. У 100 г цього сиру (жирність 45%) 2124 г білку та 2731 г жиру. Енергетична цінність 100 г продукту — 345 ккал. У склад «Гауди» також вхлодять незамінні амінокислоти (лізин, метіонін), кальцій, фосфор та вітаміни групи В. Постійне вживання цього продукту позитивно впливає на зір, шкіру, кісткову систему, покращує мозкову діяльність. «Гауда» допомагає відновити сили після великих фізичних навантажень. Рекомендований вагітним жінкам та дітям з 2-го року життя.

Голландська візитка

Історія виникнення «Гауди» сягає ХІІІ ст. Сир назвали на честь голландського міста, у якому його продавали на ринку Маркт. За наказом правителя Нижніх земель графа Флориса V у 1272-му році містечко перейменували в Гауду. Голови сиру «Гауда», які виготовляли селяни, важили 12 кілограмів. Славетний ринок існує і нині, де кожен бажаючий щотверга може придбати найсвіжішу та найсмачнішу «Гауду». 

Процес виготовлення

Виробництво «Гауди» доволі трудомісткий процес. Свіже коров’яче молоко жирністю не менше 3,73,9% пастеризують упродовж 30 секунд при температурі 65 °С. У пастеризоване молоко, яке охолоджують до 34 °С, додають сичужний телячий фермент і заквашувальні культури. Після того як молоко згорнулось, сирну масу злегка підігрівають, згустки сиру збирають, промивають і формують з них головки. Їх пресують, щоб залишки сироватки стекли, а потім на 34 дні поміщають в 3,6% розчин солі. Після вимочування в розсолі сирну масу підсушують до утворення твердої кірки і відправляють на дозрівання в  приміщення, де вологість підтримують на рівні 8895%, а температуру — 1215 °С. Зріє сир від одного до чотирнадцяти місяців. Традиційна вага головки — 1215 кг, хоча нині в Голландії «Гауду» випускають і масою 45 кг, а спеціально для туристів — 0,5 кг.

Залежно від витримки головок розрізняють молодий середній та зрілий сир «Гауда». Молодий чотиритижневий сир має м'який вершковий смак. Чим довша ввитримка, тим він гостріший та насиченіший. Так, дванадцять місяців зріє пікантний сорт «Голландський майстер». До речі, сир «Гауда» має багато сортів: з добавками (кмином, кулінарніми травами), копчений і малосольний. Також є недозрілий сорт «Гауди», який легко плавиться при нагріванні.

Сир «Гауда» виробляють у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні, адже олландці юридично не захистили своє національне надбання. Користуючись цим, під маркою одного з найкращих сирів Європи часто випускають підробку. При цьому порушують найголовніше — технологію виробництва, не дотримуючись термінів дозрівання.

Як правильно вибрати сир «Гауда»?

Якщо ви хочете купити натуральний сир «Гауда», зверніть увагу:

-     свіжий сир гауда обов'язково пружний, без крапельок води на підсохлій кірці.

-     дірки правильної форми, з рівними, не рваними краями.

-     дірки рівномірно розподілені по всьому зрізу, не доходять як мінімум 1 см до країв головки сиру. Це зумовлено особливостями дозрівання «Гауди».

Якщо дірки розташовані під самою кіркою, а їхні краї нерівні та рвані, це означає, що замість молока використали замінники. Ви можете купити не натуральний сир, а сирний продукт з білкових концентратів. При порушенні термінів визрівання дірки на зрізі головки «Гауди» будуть розташовані нерівномірно і хаотично.

Зберігати «Гауду» слід окремо від продуктів, що виділяють різкі запахи (ковбаса, риба), адже сир миттєво вбере їх у себе. 

«Гауда» найкраще смакує з аперитивами чи в якості холодної закуски. Смачного!

 

ILoveMilk.info

 

Пармезан

 

Моцарела

 

Чеддер

 

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info