Сир

Сир — один із найкалорійніших молочних продуктів, що виготовляють із кислого молока корів, кіз або овець. Зазвичай він має світло-жовтий або білий колір. Пліснява у сирах з цвіллю може мати білий, синювато-зелений або темно-червоний колір.

У світі виготовляються сотні сортів сиру. Тип сиру, його консистенція і аромат залежать від багатьох чинників, зокрема походження молока, важливо навіть те, чим тварину годували, чи багато вона рухалися.  Велике значення має, чи сир виробляють з сирого, чи з пастеризованого молока. Жирність молока, вміст у ньому протеїну, наявність певних бактерій і цвілі, вид обробки, умови і тривалість дозрівання — комбінація всіх цих складових робить кожний сорт сиру унікальним. 
 
У різних народів, особливо тих, що мають давні традиції виробництва сиру, існує безліч рецептів і технологій. Щоб надати готовому продукту специфічного смаку та запаху, можуть використовувати трави, спеції або деревний дим. Особливого присмаку надає витримка, наприклад, у печерах з певним температурним режимом та іншими умовами. Жовтий та червоний колір багатьох сирів є наслідком додавання аннато — порошку з насіння цієї пряної рослини.
 
При виготовленні деяких сирів молоко згортають за допомогою кислот, зокрема оцту або лимонного соку. Більшість сирів спочатку підкислюють завдяки бактеріям, які перетворюють молочний цукор на молочну кислоту, а вже потім додають сичужний фермент. 
 
Сир останнім часом стає дедалі популярнішим навіть у тих частинах світу, де раніше його не знали — в Азії та Індокитаї. У країнах з давніми «сирними» традиціями, наприклад, у Франції, налічується більше 500 видів сиру. 
 
Сир є одним із найкалорійніших продуктів харчування. Його поживну цінність зумовлює висока концентрація білків та жирів. Залежно від сорту, в 100 г міститься 15-27 % білків і 20-32 % жирів. Енергетична цінність 100 г сиру — до 450 ккал. Для нього характерний дуже високий вміст кальцію. Організм лекго збагатити цим мікроелементом, споживаючи навіть невеликі порції сиру щодня.

 

Моцарела

 

Пармезан

 

Гауда

 

Чеддер

 

Маскарпоне

 

Камамбер

 

Рокфор

 

Фета

 

Рикотта

 

Брі

 

 

Горгонзола

 

 

Партнери сайту
  • Асоціація виробників молока
  • milkUA.info