Масло

Вершкове масло  молочний продукт, який виробляють шляхом збивання свіжого або кислого молока чи переробки вершків з високим вмістом жиру. До складу  вершкового масла входить близько 82,5% молочного жиру, 16% води, та невелика кількість білків, мінеральних солей і вітамінів. 100 г вершкового масла містить 0,5 мг вітаміну A і 0,2 мг вітаміну D. У його склад також входять речовини-токофероли, які позитивно впливають на м’язову систему людини. Основний компонент масла  молочний жир, що містить усі жиророзчинні вітаміни та 20 жирних кислот (олеїнову, пальмітинову, міристинову, стеаринову та ін.).


Уперше вершкове масло згадується в історії Ірландії, де вже в V столітті розвивалося молочне скотарство. Пізніші згадки про нього можна зустріти в розповідях про норвезьких мореплавців VIII століття, які  брали з собою в плавання бочки з цим цінним молочним продуктом. Тривалий час вважалося, що масло — ласощі переважно для знатних осіб, тому що процес його виготовлення був досить дорогим і трудомістким.

Приблизно в IX столітті вершкове масло з'явилося і на території сучасної України. Для його приготування використовували сметану, вершки або кисле молоко. З вершків отримували продукт найвищої якості, а масло, збите зі сметани чи кислого молока, додавали у різні страви. У першій половині XIX століття  на території України розпочали промислове виробництво масла, чималу частину якого експортували.

Найбільш поширеним способом приготування масла стало перетоплювання сметани або вершків у печі. Маслянисту масу, яка при цьому відділялась, збивали дерев’яними лопатками, іноді руками. Готовий продукт промивали у холодній воді. Оскільки свіже масло не могло довго зберігатися, селяни ще раз перетоплювали його в печі і промивали. При повторній маніпуляції масло ділилося на два шари: верхній складався з чистого жиру, а нижній — з води і нежирних складових частин. Розтоплений жир зливали і охолоджувли до кристалізації. У таким спосіб отримували «топлене» масло. Царська Росія була найбільшим його експортером на світовий ринок. Мабуть, через це за «топленим» маслом у всьому світі закріпилася назва «Російське».

Вершкове масло у промислових обсягах виготовляють двома способами: збиванням заздалегідь підготовлених вершків, що містять 3540% жиру, в сепараторах, або потоковим методом перетворення вершків жирністю не менше 83%  в спеціальних маслоутворюючих апаратах. Щоб отримати масло методом збивання, вершки пастеризують, охолоджують, витримують в ваннах для «дозрівання», потім збивають, щоб утворилося «масляне зерно», тоді промивають, а отримане масло обробляють.

 

«Кашу маслом не зіпсуєш», «Як сир у маслі...», «Старий кіт, а масло любить»... Навіть у приказках цей продукт часто згадується. Цінність його (у разі гарної якості) не викликає сумнівів. Масло здавна широко використовують в нашій традиційній кухні. Зараз, коли  більшість українців купує його в магазині, а не збиває самотужки, не завадить знати, яке воно, справжнє масло, і які його  види виготовляють

Залежно від технологічних особливостей виготовлення та органолептичних показників вершкове масло поділяють на такі види: солодковершкове, посолене солодковершкове, кисловершкове та посолоне кисловершкове.

За вмістом жиру воно ділиться на «екстра» (частка жиру 8085%), «селянське» (72,579,9%) та бутербродне (61,572,4%).

Зазвичай масло має блідий жовтий колір, але він може варіюватися від темно-жовтого до майже білого. Колір масла залежить від якості харчування корови і наявності у маслі харчових барвників.

Вершкове масло — дуже цінний харчовий продукт. Незважаючи на те, що це жир, (а це слово примушує багатьох згадувати інші слова: «холестерин», «зайва вага» тощо), варто також пам'ятати, що вершкове масло — надійне джерело вітаміну А. Жодна рослинна олія не зможе забезпечити ваш організм цим вітаміном так, як цей продукт. Вітамін А корисний для зору, шкіри, волосся, роботи іммунної системи та гормонів, у тому числі і статевих. Не всі, мабуть, знають, якщо у харчуванні жінки не вистачає жиру, зачаття стає неможливим .
 
Масло — це жир, джерело енергії, і, крім усього іншого, — запорука краси, тому що тільки з жирною їжею засвоюються жиророзчинні вітаміни A, E, D і K. Масло  основа багатьох препаратів у фармацевтичній промисловості, що широко використовують при лікуванні хвороб дихальної системи, шлунково-кишечного тракту і шкірних захворювань. 
 
 

 

Солодковершкове масло

 

Кисловершкове масло

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока